coin-1080535_960_720

1% podatku – co z nim zrobić?

Od 2004 roku Polacy mogą przekazywać 1% swojego podatku różnorodnym organizacjom pozarządowym, które zbierają środki na różnorodne cele. Mimo że początkowo byliśmy sceptycznie nastawieni do nowego prawa, z roku na rok coraz więcej Polek i Polaków decyduje się przekazać jedną setną swojego podatku na którąś z inicjatyw.

Nie da się ukryć, że kiedy w życie weszła ustawa mówiąca o 1% podatku w 2004 toku, wiele osób nie rozumiało jej idei i tego, co właściwie wnosi. Dziś wszyscy wiemy, że kiedy zdecydujemy się na ten krok, przekażemy swoje wsparcie jednej ze szczytnie działających organizacji pożytku publicznego, których działalność skupiona jest głównie na pomaganiu potrzebującym.

szpital chorzy

Jak znaleźć odpowiednią organizację dla nas?

Kochasz zwierzęta? Zapewne chciałbyś podarować swój 1% właśnie dla nich. Jesteś bardzo przejęty losem chorych? Możesz podarować część swojego podatku właśnie im. Jednak co zrobić, kiedy nie wiesz, gdzie znaleźć tego typu organizację?

Wystarczy wejść na stronę rządową Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Właśnie tam znajdziesz bardzo długą – bo liczącą ponad 8 tysięcy podmiotów – listę, z której możesz wybrać jedną organizację. Dobrze jest się wcześniej zastanowić, komu chcielibyśmy sprezentować 1%.

Kto w ogóle może to zrobić?

Odpowiedź na to pytanie powinna być w zasadzie umieszczona na początku owego artykułu. Jednak co się odwlecze, to nie uciecze! Kto może przekazać 1% podatku?

a) podatnicy, którzy rozliczają się z podatków dochodowych od osób fizycznych w skali podatkowej,

b) podatnicy, którzy prowadzą własną firmę i rozliczają się według modelu 19% podatku liniowego,

c) podatnicy, który są na emeryturze i wypełniają PIT-37,

d) podatnicy, którzy działają w zgodzie z ryczałtem od przychodów ewidencjonalnych.

1% podatku

A jeśli nie przekażemy nikomu podatku?

W zasadzie nic się wtedy nie stanie. Nasz 1% powędruje do skarbu państwa razem z resztą naszych 99% podatku. Mając jednak na uwadze, że w perspektywie całego skarbu państwa jest to kwota śmiesznie niska, a w perspektywie organizacji pożytku publicznego licząca się – chyba lepiej jednak przepisać komuś swoją część.