Żarówka na tablicy - pomysł na biznes

Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości – podstawowe informacje

Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości (AIP) rozpoczęły swą działalność w 2004 roku, i od tego czasu nieprzerwanie pomagają nowym przedsiębiorcom stawiać pierwsze kroki w świecie biznesu. Jak podaje strona internetowa fundacji, AIP to jedna z najlepszych na świecie organizacji wspierania osób pragnących założyć własną działalność. Co można zyskać na takiej współpracy? Czy warto się na nią zdecydować?

Kto może skorzystać z Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości?

Chociaż nazwa organizacji mogłaby wskazywać, że AIP przeznaczone są wyłącznie dla studentów czy absolwentów uczelni wyższych, to w rzeczywistości drzwi fundacji otwarte są prawie dla każdego. Prawie, gdyż podstawowe wytyczne mówią o osobach, które pragną sprawdzić swoje siły w prowadzeniu firmy. To czy posiadasz swój własny pomysł na działalność, prowadzisz już firmę, a nawet nie masz pojęcia co chcesz robić – nie ma znaczenia.

Biznesmen wskazujący palcem na czytelnika

Podstawowe korzyści ze współpracy z AIP

Z punktu widzenia świeżo upieczonych przedsiębiorców, najważniejszą korzyścią płynącą ze współpracy z AIP, jest obarczona bardzo niskim nakładem finansowym możliwość wypróbowania własnego biznesu. Startując ze swoim pomysłem za pośrednictwem fundacji, nie ma konieczności płacenia składek ZUS oraz podatku dochodowego, co w znacznym stopniu obniża koszt prowadzenia własnej firmy.

Aby móc prowadzić swoją działalność, Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości wymagają jedynie comiesięcznej wpłaty w wysokości 300 zł netto. W tej cenie, otrzymujemy cały pakiet korzyści i usług:

 

  • Prowadzenie księgowości w zakresie księgowania dokumentów, wpłat, a także doradztwa,
  • Wsparcie prawników – pomoc w tworzeniu umów i kwestiach sądowych,
  • Dostęp do usług online.

 

Ponadto, zakładając swój startup w programie COWORK AIP, dostajemy dostęp do powierzchni biurowych, sal konferencyjnych i sprzętu komputerowego. Rejestracja w fundacji to także doskonała szansa na nawiązanie współpracy i relacji biznesowych z innymi startupami.

Jak to wszystko działa?

Osoba wykonująca analizy w swoim biznesieZgłaszając się do Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości, właściciel nowego startupu zyskuje status osobowości prawnej AIP, co eliminuje konieczność rejestracji własnej działalności. Prowadząc swój biznes w ramach fundacji, przy podpisywaniu dokumentów finansowych czy umów, posługujesz się jej danymi – np. podczas wystawiania faktury VAT, będą na niej widniały dane AIP, takie jak NIP czy REGON.

Pieniądze, które zarobisz w ramach swojego biznesu możesz spożytkować w dowolny sposób – wypłacając je sobie, innym osobom czy po prostu przeznaczając je na dalszy rozwój startupu.

Jeśli uznasz, że Twój pomysł nie przynosi oczekiwanych rezultatów, lub wręcz odwrotnie – jesteś gotowy na samodzielne prowadzenie działalności – w każdej chwili możesz zrezygnować z współpracy z AIP bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów.

Zakładanie działalności w AIP

Pierwszym krokiem, który należy zrobić na drodze do rozpoczęcia swojego działania z pomocą AIP, jest wysłanie formularza zgłoszeniowego za pomocą strony internetowej fundacji. Samo wypełnienie arkusza zajmuje kilka minut, natomiast spotkanie z przedstawicielami Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości, połączone z podpisaniem umowy to około 30 minut. Jak podaje organizacja, w ciągu doby możesz liczyć na numer konta bankowego dla swojego nowego startupu, oraz dostęp do narzędzi online.

Biznes bez zbędnego ryzyka

Prowadzenie własnego biznesu w ramach Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości to doskonała szansa dla każdego, kto chciałby prowadzić swoją firmę, ale obawia się związanego z tym ryzyka. Pakiet korzyści, które proponuje fundacja, a także możliwość nawiązania kontaktów z innymi przedsiębiorcami czy klientami to doskonałe powody, dla których warto rozważyć współpracę z AIP.