Grafika z kłódką, globem i schematem połączeń na układzie scalonym

Certyfikat SSL – dlaczego powinieneś się nim zainteresować, jeśli prowadzisz własny biznes?

Obecnie spora ilość działań w jakimkolwiek biznesie przenosi się do sieci. Tak ukierunkowany rozwój rynku idzie w parze z postępem w sferze rozwiązań cyfrowych, które muszą być stale usprawniane i odpowiednio zabezpieczane. Jednym ze sposobów obniżania ryzyka niepożądanych działań cyberprzestępców są certyfikaty SSL.  Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ich temat, zapoznaj się z naszym artykułem!

Czym właściwie jest certyfikat SSL?

Z technicznego punktu widzenia, certyfikaty SSL to nic innego jak niewielkie pliki instalowane na serwerze właściciela domeny, których zadaniem jest dbanie o bezpieczeństwo połączenia pomiędzy przeglądarką użytkownika a wspomnianym serwerem. Tworzenie zabezpieczenia odbywa się na drodze dwóch procesów:

  1. Weryfikacji danych właściciela konkretnej domeny,
  2. Szyfrowania połączeń za pomocą kluczy będących losowo wygenerowanymi ciągami znaków: klucza publicznego (po stronie serwera) i klucza prywatnego (po stronie witryny).

Jeśli na danej domenie prawidłowo zainstalowany jest certyfikat SSL, dla każdego odwiedzającego witrynę będzie on widoczny w postaci adresu rozpoczynającego się od https (zamiast niebezpiecznego http), a także – w zależności od przeglądarki – kłódki lub napisu „Bezpieczna” umieszczonych z lewej strony pasku adresu.

Widok na pasek adresu w przeglądarce z wdrożonym certyfikatem SSL
Protokół HTTPS  to gwarancja bezpiecznego poruszania się po sieci

Firmy mogą wybierać pomiędzy 3 typami certyfikatów o rosnącym poziomie zabezpieczeń, ale jednocześnie wymagających bardziej skrupulatnej weryfikacji danych:

  1. DV – domain validation,
  2. OV – organization validation,
  3. EV – extended validation.

Pierwsza klasa będzie dobrym wyborem w przypadku osób prywatnych czy biznesów, które nie wymagają od użytkownika podawania wrażliwych danych na swojej witrynie. Pozostałe dwie będą dobrym wyborem dla przedsiębiorstw i większych firm.

Jakie korzyści płyną z wdrożenia certyfikatu?

Oprócz zabezpieczania wszelkich danych przesyłanych z witryny na serwer, certyfikaty SSL spełniają również inne funkcje, które okazują się niezbędne w prowadzeniu nowoczesnego, internetowego biznesu.

Grafika zarysu kłódki na zielonym tlePodstawową z nich jest kwestia wizerunku firmy – obecnie internauci są coraz bardziej świadomi i coraz większa ich liczba stara się unikać witryn, które nie posiadają wdrożonego certyfikatu SSL. Z oczywistych względów taki stan rzeczy nie jest pożądany i należy sobie z nim jak najszybciej poradzić. Prawidłowa instalacja zabezpieczenia podnosi prestiż witryny i sprawia, że użytkownicy darzą ją większym zaufaniem, a co za tym idzie – chętniej wchodzą z nią w interakcję.

Kolejnym ważnym powodem, by iść z duchem czasu jest to, że algorytmy wyszukiwarek preferują strony internetowe z wdrożonymi certyfikatami, podnosząc ich pozycję w organicznych – czyli darmowych – wynikach wyszukiwania. Wyższa pozycja pozwala dotrzeć firmie do szerszego grona odbiorców, co oczywiście jest korzystne z biznesowego punktu widzenia.

Co więcej, niektóre metody płatności wymagające od użytkownika posługiwania się danymi kart kredytowych, wymagają obecności zabezpieczenia w postaci certyfikatu SSL. Trzeba wspomnieć, że transakcje przeprowadzane za pomocą wspomnianych kart należą do tych, które cieszą się sporą popularnością. Wyeliminowanie tego sposobu płatności – prawie że na własne życzenie – może więc negatywnie odbić się na wynikach finansowych firmy.

Ile kosztuje wdrożenie certyfikatu SSL i gdzie go zakupić?

Obecnie certyfikaty typu DV można uzyskać nawet za darmo, dzięki niektórym serwisom internetowym (np. letsencrypt). Jest to jednak opcja, którą często trzeba przedłużać (w niektórych serwisach nawet co 30 dni), dlatego poleca się ją zazwyczaj osobom prywatnym.

3 klucze z dziwnymi, nowoczesnymi grafikami

Koszt standardowego zabezpieczenia EV nie jest ogromny i mieści się w 100 zł w skali roku. SSL klasy OV i EV to już większy wydatek, zaczynający się od około 1000 złotych na rok. Po upływie okresu objętego umową, należy przedłużyć ważność certyfikatu. W zależności od ceny można liczyć na odmienne warunki gwarancji i inną liczbę domen czy subdomen, które będą chronione.

Zdarza się, że wdrożenie certyfikatu obejmują pakiety proponowane przez operatorów domen i hostingów – jest to niezłe rozwiązanie dla wszystkich, którzy nie mają czasu szukać wszystkiego osobno i cenią sobie wygodę. Innym sposobem stania się posiadaczem domeny z zainstalowanym certyfikatem jest jego wykupienie bezpośrednio u producentów technologii SSL.

Podsumowanie

W dobie usług świadczonych za pomocą Internetu, certyfikaty SSL wydają się być niezbędnymi narzędziami w maksymalizacji jakościowego ruchu na stronie, a także odpowiadają za to, w jakim świetle postrzegana jest firma. Rezygnując z wdrożenia tego zabezpieczenia,  zawsze będziecie kilka kroków za konkurencją!