podliczanie roku

Jak poznać raj podatkowy?

Będąc przedsiębiorcą, spokojnie możemy założyć, że jednym z naszych celów długofalowych jest optymalizacja podatkowa. Gdybyśmy mieli to wytłumaczyć w prosty sposób, chodziło o podjęcie odpowiednich zadań związanych ze zmniejszaniem zobowiązań podatkowych. Taką pomocą mogą być tak zwane raje podatkowe i to o nich dzisiaj porozmawiamy.

O co chodzi?

podatkiTermin raj podatkowy nie jest zdefiniowany w sposób jasny i klarowny. Światowe organizacja gospodarcze wyróżniły jednak kilka czynników, które muszą być spełnione, aby nazwać dane państwo rajem podatkowym. Otóż jest to kraj, który w sposób celowy kształtuje swoje prawo wbrew przyjętych standardów. Mowa tutaj o czynnościach takich jak narzucanie bardzo niskich lub żadnych podatków, ale także nieprzejrzystych przepisach w tym zakresie. Dodatkowo nie prowadzą one żadnej współpracy międzypaństwowej w zakresie wymiany informacji podatkowej, co często może doprowadzić do nielegalnych działań. Na sam koniec, co najważniejsze dla przedsiębiorców, nie istnieją żadne przepisy, które wymagałyby prowadzenia naszej działalności na terenie danego kraju, aby była ona opodatkowana.

Pewne problemy

podatki w notesieStrategia wykorzystywania rajów podatkowych opiera się głównie na fakcie otwierania spółek offshore (poza granicami naszego kraju) o ograniczonej odpowiedzialności, gromadzących wszystkie zyski z działalności gospodarczej. Mimo tego pozornego ogromu korzyści istnieją pewne problemy, z którymi będziemy się zmagać. Przede wszystkim, prowadzenie działalności poza granicami naszego kraju może się bardzo mocno odbić na naszej reputacji. Otóż jest to bardzo częsta sytuacja, w której klienci, widząc gdzie zarejestrowana jest spółka, mogą wychodzić ze wnioskiem, że zależy nam wyłącznie na oszukiwaniu państwa polskiego poprzez unikanie opodatkowania. Dobrze wiemy, że nie zawsze tak jest, jednak trzeba wiedzieć jak przekazać tę informację, aby nie była ona dla nas szkodliwa.

Podsumowanie

Raje podatkowe to od lat temat bardzo kontrowersyjny temat, jednak warto zdać sobie sprawę z tego, że nie zawsze wiążą się one z chęcią popełnienia oszustw podatkowych. Mimo przedstawionych dziś korzyści, jeżeli chcielibyśmy zdecydować się na taki krok, warto skonsultować się ze specjalistą, który podpowie nam czy taki krok jest opłacalny.