Stary, czerwony pojazd ciężarowy

Pojazdy ciężarowe – historia w pigułce

Jak podają statystyki, transport drogowy nadal pozostaje najpopularniejszym sposobem przemieszczania towarów z jednego punktu do drugiego. Właśnie do takich zadań stworzono pojazdy ciężarowe, które wraz z rosnącymi standardami i wymaganiami klientów, są stale rozwijane i ulepszane. Poniżej przedstawiamy najważniejsze wydarzenia z historii tego powszechnego środka transportu.

Trudne początki

Nie ulega żadnym wątpliwościom, że pojazdy ciężarowe powstały w wyniku potrzeby dostosowania do swoich potrzeb zwykłych, standardowych samochodów. Można zatem przyjąć, że początki ich historii są równoznaczne z początkami historii pojazdów osobowych.

Bardzo stary samochód ciężarowy na tle pięknego widokuZ bardzo wielu powodów, jednym z punktów zwrotnych w dziejach ludzkości była rewolucja przemysłowa, która wybuchła pod koniec XVIII wieku. To właśnie w trakcie jej trwania – w 1769 roku, Nicolas Cougnot stworzył pierwowzór samochodu osobowego, a ściślej – samobieżny pojazd napędzany silnikiem parowym. Związane z nim ograniczenia nie pozwoliły jednak na produkcję pojazdu na większą skalę. W ciągu następnych kilkudziesięciu lat podejmowano wiele prób konstrukcji samochodów z silnikiem parowym, jednak nie kończyły się one wielkimi sukcesami.

Pierwszy pojazd z silnikiem spalinowym powstał dopiero niemal 100 lat później – bo w 1859 roku – za sprawą Etienne Lenoira. Autor wyznaczył kierunek dalszego rozwoju, który w aspekcie motoryzacji dopiero po tym wynalazku zaczął kiełkować. Kolejne lata przyniosły więc ze sobą więcej konstrukcji, które w coraz większym stopniu nadawały się do użytkowania.

Pierwszy silnik spalinowy, który przypomina dzisiejsze silniki czterosuwowe, to wynaleziona w 1877 konstrukcja autorstwa Nokolausa Otto. W niespełna dwa lata później zbudowano pierwszą maszynę, której paliwem była benzyna. Przełom XIX i XX wieku przyniósł światu pierwsze samochody osobowe takich marek jak Ford i Volkswagen, które stały się wyznacznikami dalszych losów motoryzacji.

Nowa era pojazdów ciężarowych

Pierwszym pojazdem ciężarowym, który zaczynał przypominać te współcześnie produkowane, była konstrukcja marki Albion, powstała w 1914 roku. Ze względu na ramy czasowe, znalazła ona swoje zastosowanie przede wszystkim w działaniach wojennych. Podczas dwudziestolecia międzywojennego, stała się ona jednym z czynników, który umożliwił intensywny rozwój transportu lądowego.

Zielona ciężarówka pędząca po trasie, na tle lasu

Kolejnym pojazdem, który stał się rozwojową siłą napędową w świecie pojazdów ciężarowych, była ciężarówka szwedzkiej produkcji – Volvo, która wyznaczyła nowe standardy samochodów przeznaczonych do transportu towarów. Posiadała ona między innymi doskonale znane nam opony gumowe, napęd łańcuchowy, i co więcej – kabinę całkiem podobną do tych spotykanych we współczesnych pojazdach. Lata 40. wymusiły na konstruktorach konieczność specjalizacji swoich pojazdów – inne wymagania stawiał transport wojenny, a inne standardowy transport towarów.

Następne lata przyniosły ze sobą przede wszystkim zmiany w aspektach technicznych, oraz pojemnościowych. Kierowcy nie doczekali się zmian w obrębie kabin aż do lat 50. XX wieku, co w końcu podyktowane zostało coraz dłuższymi trasami przejazdu i koniecznością zwiększenia wygody użytkowania pojazdów. Lata 60. przyniosły w świecie transportu ciężarowego kolejne istotne zmiany – to wtedy właśnie wprowadzono kolejne zmiany w obrębie kabin, które musiały spełniać nowe wymogi bezpieczeństwa, i w których zaczęto umieszczać między innymi miejsca noclegowe dla kierowców.

Autostrada, a na niej samochody osobowe i ciężaroweKońcówka XX wieku obejmowała zmiany przede wszystkim w zakresie bezpieczeństwa, ekologii i ergonomii pracy. Jest to czas, w którym specjalizacja pojazdów ciężarowych stała się jeszcze bardziej wyraźna, a ulepszenia i modyfikacje zaobserwować można było w każdym ich aspekcie. Od tego czasu, samochody stale są modyfikowane, by zapewnić wysokie standardy dla wszystkich osób, których działalność opiera się właśnie na nich. Pojazdy najwyższej jakości znaleźć można między innymi w firmie zajmującej się transportem w Gdyni (https://bitlogistics.pl/transport-drogowy/).

Co dalej?

Chociaż historia pojazdów ciężarowych nie należy do przesadnie długich, to jest ona bardzo owocna. Dzięki dokonaniom wszystkich konstruktorów i osób związanych z motoryzacją, współcześnie możemy korzystać z wszystkich dobrodziejstw, które przynosi ze sobą transport lądowy.