optymalizacja podatkowa

Raje podatkowe

Jako przedsiębiorcy często możemy poszukiwać sposobów na optymalizację podatkową. Jednym z takich sposobów jest skorzystanie z tak zwanych rajów podatkowych. Pod tą definicją rozumiemy kraje, które nie wymagają płacenia podatków lub nakładają przedsiębiorcą bardzo małe sumy, które w porównaniu z ich rocznymi przychodami są drobnym procentem. Jakie kraje mogą zostać nazwane rajami podatkowymi?

Szwajcaria

Zapewne zawsze słyszeliśmy o tym, że nawet największe firmy świata mają swoje konta w Szwajcarii. Nie bez powodu! Przez lata najbogatsi mogli trzymać swoje pieniądze z dala od oczu państwowego fiskusa. Da się jednak zauważyć, że poziom poufności informacji znacznie spadł i wraz z naciskami prywatnego sektora bankowego, Szwajcaria zaczęła ujawniać fakty o tym, kto prowadzi rachunki bankowe właśnie w tym państwie. Czy dojdzie do podobnej sytuacji jak w Luksemburgu, w którym 2015 roku zniesiono tajemnicę bankową? Czas pokaże!

Wielka Brytania

tower bridgeJednym z najciekawszych rajów podatkowych jest Wielka Brytania, a dokładnie jej terytoria zależne. Wielka Brytania to nie tylko Anglia, Szkocja, Walia i Irlandia Północna, ale także masa pomniejszych terytoriów zależnych. Jeżeli poszukujemy skutecznych sposobów na optymalizację podatkową, nasza uwaga powinna zostać zwrócona na Kajmany. Nie tylko nie istnieje tam podatek dochodowy, ale także prawo nie przewiduje podatków kapitałowych czy spadkowych a co lepsze, gwarantuje całkowitą poufność danych. Innymi wartymi uwagi są wyspy Guernsey, Jersey oraz Bermudy.

Vanuatu

flaga VanuatuInnym bardzo popularnym rajem podatkowym jest republika Vanuatu. Jest to bardzo małe państwo, położone na 83 wyspach leżących na terenie Oceanii. Oferuje ona bardzo wysoki poziom poufności w związku ze struktura właścicielskiej spółek, która nie jest podawana do wiadomoci publicznej, a jedyną osobą, która wie o takich informacjach, jest agent rejestrowy spółki. Spółka z siedzibą w tym państwie, przedsiębiorstwo nie musi składać żadnych sprawozdań ze swoich przychodów i kosztów, ani ujawniać raportów finansowych.

Podsumowanie

Skorzystanie z rajów podatkowych ma swoje wady i zalety. Zalety są dość oczywiste, gdyż pozwalają one nam na zminimalizowanie ilości płaconych podatków. Z drugiej strony ten fakt może się spotkać z dużą dezaprobatą naszych klientów, którzy mogą źle potraktować naszą firmę w związku z niechęcią do płacenia podatków na rzecz naszego państwa.