spedycja-3

Własna firma spedycyjna

A więc chcecie wejść ze swoją firmą na rynek spedycji? Jak możecie się domyślić, czeka nas masa pracy związana z przygotowaniem całego przedsięwzięcia. Wystarczy wspomnieć o wszelakich certyfikatach, pozwoleniach, ubezpieczeniach czy zabezpieczeniach finansowych. Jakie warunki należy spełnić, aby działać w branży spedycyjnej? Dziś postaramy się Wam w tym pomóc!

Pierwsze kroki w tym biznesie

Najważniejszym zadaniem na samym początku działania na tym rynku jest zdobycie licencji na spedycję. Niestety jest to niemożliwe bez uprzedniego uzyskania certyfikatu kompetencji zawodowych. Aby stać się jego posiadaczem, należy przejść szkolenie, a następnie pozytywnie zaliczyć egzamin. Co najlepsze, ten certyfikat nie musi być w rękach właściciela! W myśl przepisów kontrolujących firmy spedycyjne wystarczy, że jedna osoba pracująca w przedsiębiorstwie będzie się legitymować wspomnianym wcześniej dokumentem.

Czas na licencję

Czas zdobyć upragnioną licencję. Aby to zrobić, należy złożyć wniosek do odpowiedniego Urzędu Miasta. Należy pamiętać o tym, że ją uzyskać nie można być osobą skazaną prawomocnym wyrokiem sądowym, zwłaszcza w zakresie przestępstw drogowych. Dokumenty, jakie muszą być zawarte to m.in.:

  • informację o wpisie do CEIDG,
  • informacje o przedsiębiorstwie,
  • numer NIP.

Poza tym musimy przedstawić dowody na to, że posiadamy zabezpieczenie finansowe o wysokości 50 tysięcy euro. Sposobów na takie poświadczenie jest kilka: może to zrobić ubezpieczyciel, ale także my sami przy pomocy akcji, czy wyciągów z rachunków bankowych.

Pierwsi klienci

Gdy otrzymamy licencję, możemy zgodnie z literą prawa starać się o pierwszych klientów. Oczywiście powinniśmy myśleć o tym znacznie wcześniej! Kluczowe będzie odpowiednie przemyślenie strategii pozyskiwania zleceń. Zastanówmy się nad specyfiką naszych usług oraz obszarem, jakim będziemy się zajmować. Na podstawie tej analizy będziemy w stanie określić naszą grupę docelową, do której skierujemy nasze usługi.

Podsumowanie

Rynek usług spedycyjnych jest bardzo konkurencyjny. Właśnie dlatego tak dużą uwagę powinniśmy przyłożyć do odpowiedniego przygotowania naszej działalności i wystartować z pełną mocą. Pierwsze miesiące mogą być bardzo ciężkie, gdy klientów będzie niezbyt dużo. Należy jednak pamiętać, że gdy przetrwamy pierwsze, ciężkie miesiące, będzie już tylko łatwiej!