wlasny-sklep-internetowy-1

Własny sklep internetowy

W dzisiejszych czasach większość zakupów dokonywanych jest poprzez najróżniejsze sklepy internetowe. E-commerce to stale rosnący rynek, więc czemu by nie dołączyć do grupy tak wielu utalentowanych biznesmenów? Jak założyć swój własny sklep internetowy i o czym należy pamiętać, aby nasza przygoda z tym biznesem nie zakończyła się tak szybko?

 

To nie takie proste

Niektórzy mogą myśleć, że założenie sklepu internetowego to tylko postawienie go na serwerze i… biznes będzie się kręcił. Ciężko o bardziej błędne myślenie! Jest to zaledwie wierzchołek góry lodowej, w morzu tego, co stanowi o sukcesie naszego sklepu internetowego. Przede wszystkim, ważny jest pomysł, na to, co zamierzamy sprzedawać, kto będzie naszą grupą odbiorców, kto będzie naszym dostawcą czy to, gdzie będziemy prowadzić magazynowanie towarów. Powinniśmy przeprowadzić szeroko zakrojoną analizę: zarówno naszej potencjalnej konkurencji, jak i słabych i mocnych stron naszego sklepu.

 

Nazwa sklepu

Czas na wybranie nazwy i domeny naszego sklepu. Musi być bardzo dobrze przemyślana, gdyż nazwa, która nie będzie krótka, łatwa w pisowni i dostosowana do typu biznesu, który prowadzimy. Powinniśmy unikać jak ognia trudnych do zapamiętania skrótów czy dodawania sufiksów takich jak ”ex” czy „Pol”, które zamiast wzbudzania pozytywnych skojarzeń, będą budzić negatywne korelacje z czasami PRL czy niepotrzebnymi zapożyczeniami z amerykańskiego sposobu nazywania firm za wielką wodą.

 

Oprogramowanie

W sprawie wykorzystywanego oprogramowania jest to kolejna bardzo ważna decyzja, decydująca o tym, jak będzie wyglądał i funkcjonował nasz sklep. Prawdopodobnie będziemy korzystać z niego przez co najmniej kilka lat, więc zastanówmy się nad tym, co zrobić. Wybranie najtańsze opcji da nam najmniejszą ilość możliwości dostosowywania sklepu poprzez na przykład wtyczki. Natomiast opcja budowania silnika całej platformy będzie bardzo kosztowna, lecz dostaniemy całkowicie własny system sklepowy. Co będzie najlepsze dla Ciebie?

 

Podsumowanie

Jak widzimy, zakładanie sklepu internetowego, nie jest wcale takim prostym zadaniem, jakim mogłoby się wydawać. Dziś musimy zrobić wszystko, aby wyróżnić się na rynku w oczach każdego klienta. Nie powinniśmy się przejmować tym, że zajmuje to dłuższą chwilę – przecież nie od razu Rzym zbudowano. Cierpliwość w osiąganiu sukcesu popłaci!